دو و میدانی و تاریخچه آن

دو و میدانی و تاریخچه آن – تا پیش از المپیک ۲۰۲۰ توکیو، ۵۳ دو و میدانی کار ایران در ۱۵ دوره بازی‌های المپیک شرکت کردند. سابقه حضور دو و میدانی کاران ایران در بازی‌های المپیک از سال ۱۹۵۲ هلسینکی تا سال ۲۰۱۶ ریو به شرح زیر می باشد

 

۱۹۵۲ هلسینکی :
علی باغبان‌باشی (۵ هزار متر و ۳ هزار متر بامانع) رتبه‌های ۳۶ و ۱۷ را به دست آورد.

 

۱۹۵۶ ملبورن :
علی باغبان‌باشی (ماراتن) به خط پایان نرسید. نجم‌الدین فارابی (ده گانه) دوازدهم شد.

 

۱۹۶۰ رم :
روح‌الله رحمانی (پرش سه‌گام) سی‌ام شد.

 

۱۹۶۴ توکیو :
اکبر باباخانلو (۱۰۰ متر) (مسابقه نداد.) عبدالوهاب شاهخوره (۲۰۰ متر) چهل و هشتم شد. حسین غفوری زاده (۴۰۰ متر) پنجاهم شد. ابراهیم یزدان‌پناه (۸۰۰ متر، ۱۵۰۰ متر، ۵۰۰۰ متر) به ترتیب سی و نهم و سی و چهارم شد و ۵ هزار متر را شروع نکرد.

 

جلال کشمیری (پرتاب دیسک) بیست و ششم شد. سیمین صفامهر (۱۰۰ متر زنان) چهل و سوم شد. نازلی بیات‌ماکو (پرش ارتفاع) حذف شد. سیمین صفامهر (پرش طول) سی و یکم شد. ژولیت گورکوف (پرتاب وزنه و پرتاب دیسک) به ترتیب شانزدهم و بیست و یکم شد.

 

۱۹۶۸ مکزیکو :
جلال کشمیری (پرتاب وزنه و پرتاب دیسک) حذف شد.

 

۱۹۷۲ مونیخ :
فرهاد نواب (۱۰۰ متر) هفتاد و پنجم شد. رضا انتظاری (۴۰۰ متر و ۸۰۰ متر) به ترتیب سی و نهم و سی و هشتم شد. تیمور غیاثی (پرش ارتفاع) بیست و پنجم شد.

 

۱۹۷۶ مونترال :
ایوب بوداغی (۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر) به ترتیب شصت ودوم و سی و نهم شد. حسین ربی (۵۰۰۰ متر و ۱۰۰۰۰ متر) به ترتیب سی و سوم و سی و پنجم شد. تیمور غیاثی (پرش ارتفاع) بیست و دوم شد. سلمان حسام (پرتاب دیسک) بیست و هشتم شد.

 

۱۹۸۸ سئول :
ناصر باباپور (ماراتن) نود و سوم شد.

 

۱۹۹۲ بارسلونا :
حمید سجادی (۳ هزار متر بامانع و ۵ هزار متر) به ترتیب بیست و پنجم و سی و هشتم شد. حسین شایان (پرش ارتفاع) سی و سوم شد.

 

۱۹۹۶ آتلانتا :
حمید سجادی (۱۰ هزار متر) سی و پنجم شد.

 

۲۰۰۰ سیدنی :
مهدی جلودارزاده (۸۰۰ متر) سی و پنجم شد.( حضور با وایت کارت)

 

۲۰۰۴ آتن :
سجاد مرادی (۸۰۰ متر) شصت و یکم شد. عباس صمیمی (پرتاب دیسک) بیست و هشتم شد.

 

۲۰۰۸ پکن :
احسان مهاجر شجاعی (۸۰۰ متر) پنجاهم شد. سجاد مرادی (۸۰۰ متر) نهم شد. امین نیکفر (پرتاب وزنه) حذف شد. احسان حدادی (پرتاب دیسک) هفدهم شد. عباس صمیمی (پرتاب دیسک) بیست و ششم شد. هادی سپهرزاد (ده گانه) بیست و دوم شد.

 

۲۰۱۲ لندن :
برای نخستین بار ۱۰ دوومیدانی کار ایرانی موفق به کسب سهمیه ورودی مسابقات شدند، احسان حدادی در پرتاب دیسک، کاوه موسوی در پرتاب چکش، امین نیکفر در پرتاب وزنه ، سجاد مرادی در ماده ۸۰۰ متر، لیلا رجبی در پرتاب وزنه، سجاد هاشمی آهنگری در ۴۰۰ متر ، رضا قاسمی در ۱۰۰ متر ، محمد ارزنده در پرش طول، روح اله عسگری در ۱۱۰ متر مانع و ابراهیم رحیمیان در ۲۰ کیلومتر پیاده روی المپیکی های ایران در این مسابقات بودند.

 

– در این رقابت ها، احسان حدادی در دور مقدماتی با ثبت رکورد ۶۵٫۱۹ متر راهی مرحله نهایی شد و در مصاف با بزرگان پرتاب دیسک دنیا با پرتابی معدال ۶۸٫۱۸ متر نایب قهرمان شد.

 

– کاوه موسوی با رکورد ۶۷٫۲۵ متر در مرحله مقدماتی پرتاب چکش حذف شد و عنوان دهمی را در این مرحله کسب کرد و از راه یابی به مرحله نهایی بازمانند.

 

– امین نیکفر با پرتابی معادل ۱۸٫۶۲ متر در مرحله مقدماتی پرتاب وزنه متوقف شد و جایگاه شانزدهم را در این مرحله کسب کرد و از راه یابی به فینال بازماند.

 

– سجاد مرادی در مرحله مقدماتی ۸۰۰ متر با ثبت زمان ۱:۴۸:۲۳ دقیقه به مرحله نیمه نهایی صعود کرد و با خطا از دور مسابقات در مرحله نیمه نهایی حذف شد.

 

– لیلا رجبی در مرحله مقدماتی پرتاب وزنه با ثبت رکورد ۱۷٫۵۵ متر از راهیابی به مرحله نهایی بازماند و عنوان نهم را در این مرحله کسب کرد.

 

– سجاد هاشمی آهنگری با ثبت رکورد ۴۷٫۷۵ ثانیه در مرحله مقدماتی ۴۰۰ متر متوقف شد.

 

– رضا قاسمی با ثبت زمان ۱۰٫۳۱ ثانیه در مرحله مقدماتی از راه یابی به مرحله بعدی ۱۰۰ متر بازماند.

 

– محمد ارزنده با ثبت رکورد ۷٫۷۵ متر در مرحله مقدماتی پرش طول از صعود به جمع برترین ها بازماند و عنوان یازدهم را در این مرحله کسب کرد.

 

– روح الله عسگری با ثبت زمان ۱۳٫۹۷ د رمرحله مقدماتی ۱۱۰ متر بامانع متوقف شد.

 

– ابراهیم رحیمیان با خطا از دور مسابقه ۲۰ کیلومتر پیاده روی حذف شد و به خط پایان نرسید.

احسان حدادی در این رقابت ها با کسب مدال نقره پرتاب دیسک نخستین دوومیدانی کار ایران لقب گرفت که توانسته به مدال المپیک دست پیدا کند.

 

۲۰۱۶ ریو :
تیم ملی دو ومیدانی کشورمان در این دوره از بازی های المپیک، مطابق دور قبل با ۱۰ دو ومیدانی کار عازم ریو شد.
احسان حدادی و محمود صمیمی ( پرتاب دیسک)، رضا قاسمی و حسن تفتیان ( ۱۰۰ متر)، کاوه موسوی و پژمان قلعه نویی ( پرتب چکش)، محمد ارزنده ( پرش طول)، لیلا رجبی ( پرتاب وزنه )، محمد جعفر مرادی( ماراتن) و حمیدرضا زورآوند ( ۲۰ کیلومتر پیاده روی) ترکیب تیم ملی دو ومیدانی ایران را در بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو تشکیل دادند.

 

– حسان حدادی در مرحله مقدماتی پرتاب دیسک با ثبت رکورد ۶۰٫۱۵ متر ناباورانه از راه یابی به مرحله نهایی بازماند و در جایگاه بیست و چهارم این مرحله قرار گرفت.

 

– محمود صمیمی با پرتابی معادل ۵۶٫۹۴ متر در مرحله مقدماتی پرتاب دیسک متوقف شد و عنوان سی ام را در این مرحله کسب کرد.

 

– لیلا رجبی در مرحله مقدماتی پرتاب وزنه با پرتابی معادل ۱۶٫۳۴ متر حذف شد و به مرحله نهایی صعود نکرد. وی عنوان سی و دوم را در این مرحله به دست آورد.

 

– محمد ارزنده با پرشی به طول ۷٫۳۱ متر در مرحله مقدماتی پرش طول متوقف شد و عنوان بیست ونهم را در این مرحله کسب کرد.

 

– کاوه موسوی در مرحله مقدماتی پرتاب چکش، رکورد ۶۵٫۰۳ متر را ثبت کرد و از راه یابی به دور نهایی بازماند. موسوی عنوان سی ام را در این مرحله کسب کرد.

 

– پژمان قلعه نویی با پرتابی به طول ۶۹٫۱۵ متر در مرحله مقدماتی پرتاب چکش متوقف شد و عنوان بیست و هشتم را از آن خود کرد.

 

– محمد جعفر مرادی با ثبت زمان ۲:۳۱:۵۸ ساعت در ماراتن از خط پایان گذشت و در جایگاه یکصد و بیست و نهم ایستاد.

 

– حمید رضا زورآوند در ۲۰ کیلومتر پیاه روی با ثبت رکورد ۱:۲۷:۴۵ ساعت عنوان پنجاه و چهارم را کسب کرد.

 

– رضا قاسمی در مرحله مقدماتی ۱۰۰ متر اب ثبت زمان ۱۰٫۴۷ ثانیه عنوان پنجاه و هشتم را کسب کرد و از راه یابی به مرحله نیمه نهایی بازماند.

 

– حسن تفتیان با ثبت رکورد ۱۰٫۱۷ ثانیه از مرحله مقدماتی ۱۰۰ متر به دور نیمه نهایی صعود کرد. تفتیان در مرحله نیمه نهایی با رکورد ۱۰٫۲۳ ثانیه از راه یابی به مرحله نهایی بازماند و عنوان بیست و دوم را به دست آورد.

 

دو و میدانی

انواع دو و میدانی

مدرسه دو و میدانی

فاصله خطوط پیست دو و میدانی

انواع رشته های دو و میدانی

تحقیق درمورد دو میدانی

تحقیق درمورد دو و میدانی

فدراسیون دو و میدانی

درباره ورزش دو میدانی

درباره ورزش دو و میدانی